Šiauliai a Krížový vrch

Malé mestečko Šiauliai sa nachádza relatívne blízko litovsko-lotyšských hraníc. Samotné mesto nepatrí medzi najnavštevovanejšie, blízko neho ale stojí Krížový vrch. Magické miesto, ktoré nesmie chýbať v programe žiadneho návštevníka Pobaltia.

Kopec, na ktorom je niekoľko tisíc krížov, je najmä pútnickým miestom, ale stojí za návštevu aj keď človek kresťanom nie je. Dôkazom je množstvo turistov, ktorí sem pri návšteve Pobaltia zavítajú. Aj napriek snahám komunistov neustále zrovnávať Krížový vrch so zemou, Litovcom sa vždy podarilo toto pre nich dôležité miesto obnoviť a ešte pridať na jeho mohutnosti.

Na tento zrejme umelo vytvorený vrch uprostred rovinatej krajiny každým dňom pribúdajú ďalšie a ďalšie kríže, ktoré sem nosia návštevníci pri tých najrôznejších príležitostiach. To spôsobuje jeho rozpínanie a na prvý pohľad malý kopec skrýva za svojím vrcholom ďalšie, menšie kopčeky. Rovnako sa aj rozširuje a dokonca sa tu tvoria uličky, bez ktorých by bol problém dostať sa k niektorým krížom bližšie. Kríže pomaly zapĺňajú aj cesty vedúce ku kopcu.

Dajú sa tu nájsť kríže z rôznych materiálov, v rôznych veľkostiach, od tých najmenších po pár obrovských. Niekoľko z nich aj vďaka svojej jedinečnosti výrazne vytŕča z radu ostatných. Napríklad kríž so židovskou hviezdou od Nemcov, vyjadrujúci ospravedlnenie Židom za ich vyhladzovanie alebo krásny terakotový - pravdepodobne arménsky „pomník“.

Ak by ste sa sem vybrali a chceli zanechať aj svoju stopu, ale nemali by ste so sebou žiadny kríž, miestna predajňa so suvenírmi samozrejme disponuje dostatočnými zásobami.

Mesto Šiauliai je síce malé a centrum nie je až také zaujímavé, ale dá sa tu nájsť hlavne niekoľko pozoruhodných a originálnych múzeí. Za návštevu určite stojí múzeum bicyklov a jednoznačne aj múzeum mačiek, ktoré rozhodne stojí za cestu na perifériu mesta.

Okrem toho sú zaujímavé aj slnečné hodiny, ktoré zaberajú celé námestie. To je podľa nich aj pomenované. Keďže ide o veľkú a relatívne zelenú plochu, akých v blízkosti príliš veľa nie je, tamojšia mládež tu trávi svoj voľný čas. Tiež je to výborný meetingpoint – pri čakaní môžete zároveň vo veľkom sledovať, koľko človek, na ktorého čakáte, mešká.

Text a foto: Michaela Havranová

 

Mustang

Lawai

Island